نارسایی کلیه در بیماران دیابتی چگونه درمان می شود؟

[ad_1]

افرادی که برای مدت طولانی مبتلا به دیابت بوده و سطح قند خون خوبی ندارند ممکن است در معرض آسیب کلیه باشند.

به گزارش ایسنا، دیابت به تدریج کلیه های شما را تحت تاثیر قرار می دهد که در ابتدا تشخیص علائم هشدار دهنده برای آن دشوار است. زمانی که قند خون برای مدت طولانی در جریان خون باقی بماند، به آرامی به رگ های خونی کلیه ها آسیب می رساند و این کار آنها را در انجام عملکرد خود یعنی فیلتر کردن مواد زائد و دفع آب اضافی از بدن دشوار می کند.

نحوه تشخیص بیماری کلیوی ناشی از دیابت در مراحل اولیه

یک آزمایش ساده ادرار به نام نسبت آلبومین به کراتینین می تواند وجود پروتئین آلبومین را در ادرار تشخیص دهد. میکروآلبومینوری یکی از اولین علائمی است که به راحتی قابل تشخیص و درمان است. تست نرخ فیلتراسیون گلومرولی (eGFR) همچنین توانایی کلیه ها در فیلتر کردن مواد زائد را تعیین می کند.

علائم بیماری کلیوی ناشی از دیابت در مراحل بعدی

با پیشرفت بیماری، علائم شروع به ظاهر شدن می کنند. فرد ممکن است ورم پا و دست، ادرار کف آلود و خستگی را تجربه کند. در مراحل بعدی، فرد ممکن است تورم مچ پا، خون در ادرار (به ندرت)، تنگی نفس و حالت تهوع را نیز تجربه کند.

چه مدت طول می کشد تا دیابت باعث آسیب کلیه شود؟

در دیابت نوع 1، آسیب عملکردی کلیه می تواند دو تا پنج سال پس از تشخیص شروع شود و تا 10 تا 30 سال پیشرفت کند، در حالی که در دیابت نوع 2، کلیه ها می توانند ایجاد شوند. آنها همچنین می توانند در صورت تشخیص تحت تأثیر قرار گیرند، اما پیشرفت آنها ممکن است در دیابت نوع 1 مشابه باشد. غربالگری بیماری کلیوی باید یک بار در سال انجام شود.

نارسایی کلیه در بیماران دیابتی چگونه درمان می شود؟

نارسایی کلیه را می توان با درمان جایگزینی کلیه مانند همودیالیز یا دیالیز صفاقی درمان کرد.

پیوند کلیه یکی دیگر از گزینه های درمانی در مراحل پایانی بیماری کلیوی است.

برای پیشگیری از بیماری کلیوی، سبک زندگی سالم خود را تغییر دهید

عادات غذایی سالم و وعده های غذایی کوتاه و مکرر توصیه می شود. سبزیجات بدون چربی و پروتئین را در رژیم غذایی خود بگنجانید و مصرف غذاهای شیرین، چرب و فرآوری شده را کاهش دهید. نمک کمتری بخورید زیرا سطوح بالای سدیم باعث احتباس مایعات می شود.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید زیرا می تواند آسیب کلیه را بدتر کند.

ورزش منظم لازم است. فعال بودن به بدن کمک می کند تا از انسولین و گلوکز بهتر استفاده کند و کنترل قند خون را بهبود می بخشد.

– وزن خود را حفظ کنید.

فشار خون و کلسترول خود را کنترل کنید تا خطر بیماری کلیوی، بیماری قلبی و سکته را کاهش دهید. به طور منظم از داروهای ضد فشار خون و پماد استفاده کنید.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.