انواع نایلون و خواص فیزیکی و شیمیایی آنها

انواع مختلفی از نایلون ها با نام های مختلف در بازار مصرفی تولید می شوند (به عنوان مثال نایلون 6 نایلون 66، نایلون 6-6-6، نایلون 9.9، نایلون 10/10، نایلون 6/12، نایلون 11، نایلون 12). این به عنوان یک هموپلیمر، کوپلیمر یا تقویت کننده شناخته می شود.

نایلون ها همچنین ممکن است با سایر پلاستیک ها ترکیب شوند تا عملکردهای مختلفی را عرضه کنند. نایلون برای پردازش با قالب گیری تزریقی، قالب گیری چرخشی، ریخته گری یا اکستروژن تولید می شود.

خواص فیزیکی نایلون ها

استحکام کششی 90 – 185 نیوتن بر میلی متر مربع

قدرت ضربه ناچ 5.0 – 13 Kj / m²

ضریب انبساط حرارتی 90 – 20/70 x 10-6

حداکثر دمای کاربرد 150 – 185 oC

چگالی 1.13 – 1.35 / 1.41 گرم / سانتی متر مکعب

مقاومت شیمیایی

اسید رقیق شده *

قلیایی رقیق ***

روغن و گریس****

هیدروکربن های آلیفاتیک****

هیدروکربن های معطر****

هیدروکربن های هالوژنه ***

علامت ستاره برای نوع متغیر

الکل * کلید * ضعیف * متوسط ​​* خوب * بسیار خوب

موارد مصرف نایلون ها

الیاف نایلون در منسوجات، خطوط ماهیگیری و فرش استفاده می شود. از فیلم های نایلونی برای بسته بندی مواد غذایی، ایجاد چقرمگی و نفوذپذیری کم گاز و همراه با مقاومت دمایی آن، برای بسته بندی مواد غذایی در کیسه فریزر استفاده می شود.

ترکیبات قالب گیری و اکستروژن به عنوان جایگزینی برای قطعات فلزی، به عنوان مثال در اجزای موتور خودرو، کاربردهای زیادی پیدا کرده اند. منیفولدهای ورودی در نایلون سخت و مقاوم در برابر خوردگی سبکتر و ارزانتر از آلومینیوم هستند (زمانی که هزینه ابزار پرداخت می شود) و به دلیل سوراخ های داخلی صاف به جای ریخته گری خشن، جریان هوای بهتری را ارائه می دهند.

عایق الکتریکی، مقاومت در برابر خوردگی و چقرمگی، نایلون را به انتخاب خوبی برای قطعات پر بار در کاربردهای الکتریکی مانند عایق، محفظه سوئیچ و اتصالات کابلی در همه جا تبدیل کرده است. یکی دیگر از کاربردهای اصلی برای محفظه ابزار برقی است.

انواع کاربردهای نایلون پلاستیکی

ماشین

دستگیره در و فر رادیاتور: دستگیره های درب به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از بدنه خودرو الزامات بسیار سختی دارند. آنها ظاهر سطح عالی، رنگ پذیری و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، اما همچنین خواص مکانیکی خوبی مانند سفتی و چقرمگی دارند.

ماشین آلات پلاستیک

دنده سوئیچ ولتاژ پایین: دارای طیف گسترده ای از کاربردها است: قطع کننده های مدار مینیاتوری، دستگاه های جریان باقیمانده، فیوزها، سوئیچ ها و رله ها، کنتاکتورها و کابینت ها.

تیغه نورد

اسکی و اسکیت درون خطی: پلی آمید 6 در کاربردهای بزرگ در ورزش ها مانند اسکی و اسکیت درون خطی استفاده می شود. این به این دلیل است که خواص خستگی عالی دارد و ضربه و استحکام مکانیکی بالایی ایجاد می کند.

اکستروژن

اجزای پلاستیکی: اشکال استوک یا مواد نیمه ساخته به راحتی برای تولید محصولات متنوعی که از خواص عالی پلاستیک های مهندسی شده بهره می برند، ماشین کاری می شوند. این ویژگی ها شامل (شامل) استحکام و صلبیت و خواص عایق الکتریکی است.

تاریخچه کشف نایلون

Caroters  پلی آمیدها را در سال 1931 کشف کردند. در 28 اکتبر 1938، تولید تجاری 6.6 نایلون آغاز شد. پلی آمیدها ابتدا به عنوان پلیمرهای فیبرساز معرفی شدند. اولین استفاده تجاری، مسواک دکتر وست Miracle Tuft بود. سال بعد، جوراب های نایلونی در دسترس قرار گرفت و در سال 1941، پودرهای قالب گیری نایلونی تولید تجاری را آغاز کردند. نایلون 6 در دهه 1940 توسعه یافت (بیشتر در نتیجه ثبت اختراع نایلون 6،6). قالب های نایلونی تا دهه 1950 به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفتند.

در انتخاب محصولات یکبار مصرف حتما به وجود مهرهای استاندارد و بهداشتی بودن محصولات دقت کنید. فیلجون با استفاده از مواد درجه یک و دوستدار محیط زیست محصولات متنوع خود را مانند انواع مختلف کیسه فریزر، محصولات متنوع با ابعاد و طرح های مختلف سفره فیلجون، کیسه زباله های کیلویی و رولی و فویل آلومنیوم و…. در چرخه تولید خود دارد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.